Természetgyógyászat
Általános ismertető
Az Egészségügyi modul és a Természetgyógyászati modul vizsga időpontjai 2024-ben:
Jelentkezési határidő:
2024. március 29. 2024. június 10-11-12-13-14.
2024. július 31. 2024. október 7-8-9-10-11.
2024. november 5. 2025. február 10-11-12-13-14.
2025. március 31. 2025. június 9-10-11-12-13.
2025. július 31. 2025. október 6-7-8-9-1
Szakmai vizsga jelentkezési határideje:
2024. április 10. II. nyári (2024. június-július)
2024. augusztus 9. III. őszi (2024. október-november)
2024. december 31. I. tavaszi (2025. március-április)
2025. április 10. II. nyári (2025. június-július)
2025. augusztus 8. III. őszi (2025. október-november)
A vizsgára jelentkezést mindig megelőzi a tanfolyam!
A természetgyógyászat képzését és a tevékenység működését a 11/1997. (V.28.) NM rendelet szabályozza.
Ahhoz, hogy valaki Magyarországon legálisan természetgyógyászként dolgozzon, államilag elismert, hivatalos természetgyógyász végzettség megszerzése szükséges, mely több tanfolyamból álló modulrendszerű képzés. Minden modulból sikeres állami vizsgát kell tenni az OKFŐ szervezésében történő vizsgáztatás rendszerében. A vizsga időpontokat ők jelölik ki, és a sikeres vizsgát igazoló bizonyítványt is ők állítják ki. A képzés államilag elismert végzettséget ad.
A szakmai tevékenység végzéséhez az ÁNTSZ által kiadott működési engedély szükséges, melyhez a megszerzett végzettséget igazoló bizonyítvány mellett még szükség van alapnyilvántartásba vételre, egészségügyi szakdolgozói kamarai tagságra, szakmai felelősségbiztosításra, rendelőhelyiségre.
Tudni kell, hogy a természetgyógyász képzés nem OKJ és nem is felsőoktatási képzés.
A jogszabály előírja, hogy melyik természetgyógyászati tevékenység milyen végzettséget igényel. Így vannak orvosi diplomához kötött, illetve orvosi diploma nélkül végezhető tevékenységek.
Orvosi diplomához kötött tevékenység:
akupunktúra, kínai orvoslás, ajurvédikus gyógyászat, tibeti gyógyászat, manuálterápia, homeopátia, biológiai fogorvoslás stb.
Orvosi diploma nélkül végezhető, de érettségihez kötött tevékenység:
akupresszőr
alternatív mozgás- és masszázsterapeuta
alternatív fizioterapeuta
bioenergetikus
életmódtanácsadó és terapeuta (diplomához kötött, de nem orvosihoz)
fitoterapeuta
fülakupunktúrás addiktológus
kineziológus
reflexológus
szemtréner
A vizsgák sorrendje:
Első az egészségügyi alapismeretek modul és a természetgyógyászati alapismeretek modul vizsgák, majd ezek után lehet a szakmai képzést és vizsgát tenni. A természetgyógyászati modul vizsgához szükség van egy 5 napos, saját élményű, bentlakásos életmódtábor elvégzésére is.
Az egészségügyi modul vizsga alól felmentést kapnak az egészségügyi végzettséggel rendelkező és ezt igazoló szakdolgozók.
Kuruzslás elleni szabályozás
Az Országgyűlés 2019. decemberében elfogadta a kuruzslás elleni törvényt. Ennek célja a bizonytalan minőségű, tisztázatlan hátterű egészségügyi szolgáltatók tevékenységeimek visszaszorítása.
A büntető törvénykönyvben kiterjesztették a kuruzslás vétségét, így a jövőben az ellenszolgáltatásért vagy rendszeresen végzett jogosulatlan orvosi gyakorlat mellett a jogosulatlanul végzett pszichoterápiás gyakorlat és a nem-konvencionális gyógyító és természetgyógyászati eljárások folytatása is egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Emellett bevezetik az oktatással összefüggő jogosulatlan tevékenység vétségét, így két évig terjedő szabadságvesztéssel lesz büntethető az, aki felsőoktatási vagy más képzéseken megszerezhető oklevéllel, bizonyítvánnyal összetéveszthető okiratot állít ki, illetve jogosulatlanul adományoz törvényben meghatározott vagy azzal összetéveszthető tudományos fokozatokat, címeket, rövidítéseket.
A kuruzslókkal szembeni szigorúbb fellépés érdekében módosulnak a szabálysértési törvény jogosulatlan címhasználatra vonatkozó rendelkezései is, továbbá a felsőoktatási törvény, amelyben rögzítették, hogy a tudományos fokozatokat, címeket és azok rövidítéseit csak az arra jogosultak adományozhatják és használhatják. (infostart.hu)
Természetesen a természetgyógyászati szakmai vizsgák továbbra is hivatalos egészségügyi végzettségnek minősülnek, működési engedély kiváltására, tevékenység végzésére alkalmasak, és nem von szankciót maga után, ha mindenki azt a megnevezést használja, ami a bizonyítványán szerepel.